Invierea fiicei lui Iair

Mantuitorul se intorcea din tinutul Gadarenilor unde vindecase un indracit. Dupa Matei, fusesera doi (Matei 8, 28). Am explicat alta data acest lucru.

 
Imaginea unui Iisus care nu era iubit “in patria Sa”, adica in Nazaret si mai apoi in Capernaum, pentru ca circula zicala ca “nimeni nu e profet in tara lui”, nu e intru totul adevarata. Evanghelistul Luca ne spune ca “intorcandu-Se, L-a primit poporul, caci toti Il asteptau” (Luca 8, 40). Prin acest “L-a primit” trebuie sa intelegem ca i-au organizat o primire deosebita, iesind toti in intampinarea Lui. Ca L-au primit cu respect si cu bucurie se vede si din textul care urmeaza, unde se arata ca “Il imbulzea poporul” (v. 42).

 
Exegetii cred ca locul unde s-a intors era orasul Capenaum, pentru ca, de la o vreme, Mantuitorul se pare ca se mutase din Nazaret in Capernaum, ceea ce si explica de ce a murit de multe ori Capernaumul “patria Sa”, orasul Sau. Manifestatia de bucurie pe care i-au organizat-o la intoarcere, arata ca toti il cunosteau si ca se bucura de o faima bine stabilita printre ai Sai. De altfel Capernaumul nu era o localitate foarte mare. Toti se cunosteau intre ei. Aceasta se intampla – spun exegetii – in luna decembrie a anului 28. Tinand seama de greseala de calcul a lui Dionisie Exiguul, Mantuitorul putea fi in vremea aceea in al doilea an al propovaduirii Sale.     mai mult