Manastirea Sfanta Ecaterina

Asezata la poalele muntelui Sinai, pe care odinioara Moise a primit Tablele Legii, Manastirea “Sfanta Ecaterina” este, de aproape un mileniu si jumatate, unul din cele mai celebre centre de pelerinaj ale Ortodoxiei si o cetate a spiritualitatii patristice si filocalice. Puterea cu care a traversat secolele este vizibila in arhitectura ei: un adevarat colos din piatra, zidit si pastrat aproape in forma initiala, de la imparatul bizantin Justinian cel Mare, din anii 550-551.

<a href='/reportaj/72399-pelerin-la-manastirea-sfanta-ecaterina-din-sinai' title='Pelerin la Manastirea Sfanta Ecaterina din Sinai' class='linking auto'>Manastirea Sfanta Ecaterina - Sinai</a>

Traditia spune ca, in anul 337, sfanta imparateasa Elena a construit un sanctuar in jurul locului in care, dupa traditie, s-ar fi aflat  mai mult