Homo Seculus-IeromonahTeofan Mada

Homo Seculus

IeromonahTeofan Mada

Cartea de faţă reprezintă rodul unei munci laborioase în ultimii ani de studii în afara ţării. Sunt ani în care am încercat să adun şi să aprofundez teme actuale ale vieţii creştine şi, totodată, ale provocării conştiinţei morale într-o societate ambivalenţă ca cea de astăzi. Alături de tezele mele de doctorat, care nu reprezintă un scop în sine, mi-am îndreptat atenţia asupra unor probleme foarte actuale şi chiar delicate, încercând să înţeleg şi să desluşesc semnele vremii şi mai ales modul în care Biserica Ortodoxă poate să răspundă acestora.

Sunt călăuzit de următorul principiu teologic, pastoral şi cultural: «Biserica astăzi», pe care încerc să-l inserez în cărţile mele. în acest sens, alături de teme de spiritualitate ortodoxă cu aplicare contemporană, mi-am îndreptat atenţia spre un număr de teme foarte sensibile şi imperative ale conştiinţei creştine, ca cel din această carte, intitulată provocator Homo Seculus. (pt. Homo Seculus)