IPS Daniel este noul patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane – 12/09/2007

Prea Fericitul Parinte Daniel este noul patriarh al Bisericii Ortodoxe Române.

IPS Daniel, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, este noul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane. Colegiul Electoral Bisericesc l-a ales cu 95 de voturi pe IPS Daniel sa fie noului patriarh ortodox al Romaniei, iar Sfantul Sinod a validat alegerea, ceremonia de investire urmand sa aiba loc pe 30 septembrie.

Contracanditatul sau, IPS Bartolomeu Anania a primit doar 66 de voturi.
Imediat dupa aflarea rezultatelor IPS Daniel a multumit Sfantului Sinod si Colegiului Electoral pentru increderea acordata si a facut apel la toti clericii si credinciosii pentru a lucra strans uniti: "Patriarhul nu lucreaza singur ci cu Sinodul, cu credinciosii, cu monahii si cu intreaga societate. Avem nevoie de cooperarea tuturor." IPS isi propune sa slujeasca Biserica cu acelasi devotament ca si predecesorul sau, PF Teoctist, si doreste sa faca BOR mai cunoscuta si mai prezenta "pe toate planurile"